Jdi na obsah Jdi na menu

Ametyst, křišťál, záhněda v Železných horách

Poblíž železnohorského lomu je možné objevit zajímavé parageneze minerálů. Nedávno jsem poblíž Chotěboře narazil na zajímavý výskyt krystalů záhněd, ametystů a křišťálu. Krystaly až do velikosti 30 cm byly položené v kalcitové žílovině. Většina krystalů dosahovala 5 - 10 cm a tvořily i zajímavé drúzy. Po vyleptání kalcitu se objevili i 2 cm žezlové ametysty v doprovodu s křišťálem. Některé z nich jsou tektonicky narušené a prorostlé kalcitem. Ametyst i záhněda měly většinou jemné odstíny a barvy se často prolínaly. V žílovině se objevily i dutiny s kalcity  cca do velikosti 1 dm. Velikost krystalů kalcitu dosahovala až 3 cm. Vzácně se objevil i žlutý kalcit, jinak převažovalo bílé zbarvení.

Poblíž se v amfibolitu v křemenné žíle objevili krystaly titanitu do velikosti 5 cm! Ležely při okraji žíly poblíž kontaktu s amfibolitem.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

asociace

(strýko Fido, 8. 4. 2017 22:59)

A v kalcitových dutinách se vyskytovaly ještě volačoity a na ametystech seděly painity porostlé plíšky zlata:-) a pohádky byl konec...

Re: asociace

(autir, 10. 4. 2017 19:01)

Já vím, že je to jako pohádka, některé křemeny vyrůstaly z mateční horniny, některé byly asi tektonicky rozlámané a leží opravdu v kalcitové výplni, pokud mi dáte seriózní e-mail, pošlu vám i foto, šutrům zdar, J.P.